Nová reciproční cla za strany USA jsou pro české firmy špatnou zprávou. Dopad na tuzemský průmysl bude zejména nepřímý, cla ale mohou ovlivnit i tuzemský export do dalších zemí. Zavedení amerických cel zřejmě letos zpomalí růst české ekonomiky, který tak nedosáhne dříve očekávaných dvou procent. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Světové trhy navíc reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie.
„Pro český průmysl a ekonomiku je toto špatná zpráva. Trh USA není z pohledu přímého vývozu českých firem tím hlavním trhem. To však neznamená, že se nás cla nedotknou. České firmy dodávají své výrobky a polotovary do řady dalších zemí, pro které je americký trh tím cílovým. Pokud vlivem cel klesne konkurenceschopnost těchto firem, které ztratí svůj tržní podíl, tak klesne poptávka po českém zboží, což se projeví ve zpomalení našeho ekonomického růstu. Pomalejší ekonomika povede k pomalejšímu růstu mezd a životní úrovně,“ uvedl hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jaromír Šindel uvedl, že dopad amerických cel zpomalí český hospodářský růst zhruba o 0,3 procentního bodu ročně. Makroekonomická prognóza ČBA z letošního února očekávala letos růst HDP o 2,1 procenta, příští rok 2,4 procenta.
Podle analytika Capitalinked Radima Dohnala by namísto rozpoutání spirály celních sazeb měla americká administrativa měla snížit rozpočtový deficit a snižovat zahraniční zadlužovaní. To by podle něj americkou ekonomiku dostalo do rovnováhy udržitelněji. „Ale tomu by MAGA voliči netleskali, protože by to na nezaměstnanost mělo okamžitý vliv a nešlo by se vymlouvat na zahraničí,“ dodal.
Oznámení nových cel přitom na trzích vedlo k propadům. „Trh s nějakou formou cel počítal, ale oznámená opatření byla tvrdší, než se investoři domnívali. Futures na hlavní indexy tak citelně ztrácejí, například futures na hlavní americký akciový index S&P 500 odepisuje 3,2 procenta. Německý index DAX ztrácí asi 2,4 procenta,“ uvedl dnes dopoledne portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Poněkud překvapivě o 0,9 procenta podle něj posiluje euro proti dolaru. S ohledem na dění na měnovém páru EUR/USD posiluje proti dolaru i koruna, dodal.
Japonský index Nikkei 225 na cla uvalená na import japonského zboží do USA reagoval také poklesem, odepsal 2,77 procenta a uzavřel na 34.735,93 bodu. Čínský index CSI 300 odepsal pouze 0,59 procenta na 3861,50 bodu. Vývoj rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie, následuje i bitcoin. Jeho cena středečních 22:00 SELČ do dnešního rána klesla o 1,6 procenta. Od zveřejnění nových cel do dnešního rána posílil o více než 16 procent index VIX, označovaný za indikátor strachu na burzách.
„Vlivem očekávaných negativních dopadů nových amerických cel nejen na ekonomiku USA klesá hodnota amerických akciových indexů. Přesto Trump odchází z konference za zvuku fanfár. Okamžitý pokles indexu S&P 500 se po Trumpovo projevu pohyboval okolo 900 miliard amerických dolarů,“ upozornil Peterka.