Ceny zemědělských výrobců v srpnu meziročně klesly o 16,4 procenta. Ve většině ostatních oblastí se proti loňsku ceny zvýšily, vyplývá z informací Českého statistického úřadu. Vývoj cen v zemědělství podle analytiků indikuje budoucí zlevňování potravin.
Meziročně ceny zemědělských výrobců klesají čtyři měsíce v řadě, v červenci to bylo 14,3 procenta, v červnu 13,8 procenta a v květnu 10,2 procenta. V srpnu byly ceny v rostlinné výrobě nižší o 26,2 procenta a v živočišné výrobě o 2,4 procenta. Zhruba o třetinu zlevnily olejniny a obiloviny, naopak zdražila zelenina, brambory o téměř 83 procent. Meziměsíčně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 4,5 procenta.
Podle ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera ceny rostlinné i živočišné výroby v srpnu klesaly nad rámec běžné sezonnosti, která je zejména v rostlinné výrobě silná.
„Ceny potravinářské výroby poklesly o 0,8 procenta, tedy nejvíce od konce minulého roku, a snížily tak tempo meziročního růstu z 4,9 na 3,3 procenta, což je pozitivní zpráva z pohledu dalšího vývoje cen potravin pro domácnosti,“ doplnil.
„Vzhledem k prudkému poklesu cen zemědělských výrobců a zlepšující se situaci na energetických trzích již nic nebrání zlevňování potravin v obchodech. Jestliže potravináři a obchodníci přesto nebudou zlevňovat, tak budou zneužívat svého postavení na úkor zákazníků,“ podotkl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Z vývoje cen zemědělské produkce lze podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona vyvodit, že ceny potravin by měly dále přispívat k nižší inflaci v dalších měsících. „Pokud by tomu tak nebylo, tak ve sporu o tom, zda za vysoké ceny potravin jsou zodpovědní spíše zemědělci, zpracovatelé či obchodníci, o čemž se ve veřejném prostoru horečně diskutovalo, by zemědělci z této otázky vypadli,“ dodal.