Jen málokteré akcie rostly v uplynulém roce takovým tempem, jako titul Novo Nordisk. Za poslední rok posílil o více než 50 procent. To vše díky úspěchu léků Ozempic a Wegovy, které zabírají nejen při léčbě cukrovky, ale prokázaly své účinky i při snižování váhy obézních pacientů. Vyplatí se však akcie kupovat nyní, když se jejich cena drží při vrcholu? Odpovídali analytici firem Cyrrus, XTB a Purple Trading.
Dánská společnost Novo Nordisk A/S je v současnosti nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností v Evropě. Její tržní kapitalizace je necelých 574 miliard dolarů. Farmaceutický gigant tím překonal i HDP samotného Dánska, které v roce 2023 činilo 406 miliard dolarů. Ve světě je pak dvanáctou nejhodnotnější firmou. Předstihla i Teslu, která se teď nachází na 14. místě.
Dánská Nvidia
Podle Petra Lajska, analytika Purple Trading, můžeme Novo Nordisk díky raketovému růstu označit za „dánskou Nvidii“. Od začátku roku její akcie vyrostly téměř o čtvrtinu, za posledních 12 měsíců dokonce o polovinu. Analytik ale zároveň dodává, že nálada na světových akciových trzích není v posledních týdnech ideální kvůli napětí na Blízkém východě a strachu z nedostatečného snižování inflace v USA. Akciové trhy tak nyní prochází korekcí, která se nevyhla ani akciím Novo Nordisk. Ty od svého maxima poklesly o osm procent.
Je nyní správný okamžik k nákupu, nebo se blíží další korekce? „S P/E ratio kolem 40 se stále jedná o relativně nadhodnocenou akcii, ve srovnání s konkurenční Eli Lilly s PE přes 100 je i toto číslo poměrně nízké. Novo Nordisk však může mít několik dalších es v rukávu,“ říká Petr Lajsek. Těmi je extrémní a hlavně neukojená poptávka po průlomových lécích Ozempic a Wegovy a také vývoj ještě efektivnější nové generace léku.
Je akcie drahá na aktuální nákup?
Přestože konkurence nezahálí a zejména Eli Lilly a Viking Therapeutics pracují na vlastních lécích na obezitu a diabetes, dohnat Novo Nordisk zřejmě bude běh na dlouhou trať. „Velkou příležitostí pro Novo Nordisk a další výrobce GLP-1 léků je Evropa, kde zatím nejsou schváleny pro léčbu obezity. Ještě větší příležitostí je potenciální schválení GLP-1 léků ve světě na léčbu závislostí. Léky totiž efektivně regulují centrum odměny v mozku,“ vysvětluje analytik XTB Štěpán Hájek. „Vzhledem k příležitostem, které má společnost před sebou, mi příliš drahá nepřijde. Ale velkou neznámou je konkurence, která může přijít s levnější variantou. Nicméně jsou to právě vysoké marže, co výrobce láká,“ dodává Štěpán Hájek.
Jiný názor má analytik Tomáš Pfeiler z Cyrrusu: „Aktuálně se obchoduje s valuační prémií oproti konkurenci. Tu si zaslouží pouze v případě, že dokáže vygenerovat rychlé tempo růstu zisků. Akcie tak budou citlivé na reporty hospodářských výsledků a budou zranitelné vůči zpomalení růstu profitů. Osobně bych nákup akcií na aktuálních úrovních nedoporučoval.“ Výsledky za první čtvrtletí oznámí firma 2. května.
Z dlouhodobého pohledu pak podle Petra Lajska akcie Novo Nordisk rozhodně dávají smysl. „Dle společnosti je na světě 800 milionů obézních lidí, jen dvě procenta z nich však prochází léčbou. To tak dává Novo Nordisk obrovský potenciál růstu,“ doplňuje. Také Štěpán Hájek z XTB se domnívá, že krátkodobě nadhodnocené akcie jsou, ale pro dlouhodobého investora má smysl pozici budovat i za aktuální ceny.
„Vývoj léku na obezitu skutečně můžeme přirovnat k šílenství kolem AI, které letos vyhnalo kapitalizace velkých technologických společností. Lék na obezitu je však něco mnohem hmatatelnějšího a těžko se dá označit za bublinu,“ dodává Petr Lajsek.
Podle analytika Purple Trading se nejedná o „one hit wonder“ jako u vakcíny koronavirus, která pomohla několika společnostem na historická maxima, aby pár let poté opět spadly na úrovně z roku 2019. Trh s léky na obezitu může mít dle odhadů do konce dekády objem i kolem 50 miliard dolarů. Některé investiční banky dokonce předpovídají dvojnásobnou úroveň.

Další tipy
A jaké další akcie z farmaceutického sektoru analytici doporučují sledovat? Tomáš Pfeiler z Cyrrusu zmiňuje Eli Lilly, která se taktéž zabývá vývojem léků proti obezitě: „Trendy jsou podobné, akcie jsou naceněny směrem k rapidnímu růstu zisků, takže investice je spojená s riziky.“ Také Štěpán Hájek z XTB uvádí Eli Lilly, ovšem dodává, že její akcie jsou na úrovni valuace ještě dražší než akcie Novo Nordisk. „Zajímavou investicí mohou být akcie společnosti Catalend, která vyrábí GLP-1 léky pro Novo Nordisk a Eli Lilly. Na obecné rovině bych doporučil investorům podívat se blíže na společnost AstraZeneca, která pravidelně přichází s velmi efektivními léky na celou škálu nemocí,“ doplňuje Štěpán Hájek.
Stručně o přípravcích Novo Nordisk
Novo Nordisk se zaměřuje především na léky a přístroje pro péči o diabetiky. Na světovém trhu s inzulinem se podílí zhruba 50 procenty, přičemž přípravky k léčbě cukrovky používá přes 40 milionů lidí. A právě léky Ozempic a Wegovy, které byly původně určené na léčbu cukrovky, se nakonec ukázaly jako velmi účinné prostředky na hubnutí, které potlačují chuť k jídlu. Poté, co byly v roce 2021 ve Spojených státech schváleny pro léčbu obezity, jsou kvůli vysoké poptávce téměř nedostupné. Novo Nordisk už dříve dříve oznámil mnohamiliardové investice do svých výrobních kapacit.
Úspěch Novo Nordisku dokládá i to, že se jeho šéf Lars Fruergaard Jørgensen podle časopisu Financial Times stal osobností loňského roku. Nedávná data pak naznačují, že vedlejším účinkem léků od Novo Nordisku může být i léčba neplodnosti. Pacientky, kterým byly léky podávány a současně měly problémy otěhotnět, totiž po ztrátě hmotnosti hlásí i pozitivní výsledky v oblasti reprodukce.