Pražské burze se letos podařilo překonat naprostou většinu světových akciových indexů. Od ledna už hlavní index PX dokázal posílit o téměř 15 procent a dostal se na rekordní čísla. Analytici míní, že důvodem lepší výkonnosti PX je nižší předchozí ocenění hlavních firem burzy, především pak bank.
„Lepší než PX jsou letos jen ruský index RTSI, hongkongský Hang Seng, polský WIG20 a rakouský ATX,“ říká analytik Purple Trading Petr Lajsek. Tituly na pražské burze dokonce těsně překonávají i německý DAX. Americké akcie jsou samostanou kapitolou, za úterý se potkal hlavní indexy v USA největší jednodenní pokles od září 2022.
Podle Lajska stojí za růstem pražské burzy hlavbě bankovní sektor, který v Evropě těží ze stále relativně vysokých úrokových sazeb. Ty zlepšují marže z poskytování úvěrů. Z velkých titulů se nyní daří zejména Komerční bance a Erste. Vzestup pražské burzy podle něj může dále pokračovat, zejména pokud se Evropa vyhne celní válce s USA a dojde k ukončení války na Ukrajině.
Burze pomáhají dobré výkony finančních titulů
Také makléř Wood & Company Lukáš Novotný upozornil na specifické složení PX indexu, kde dominují finanční tituly. Společnosti jako Komerční banka, Erste, Moneta a VIG dohromady tvoří přes 71 procent váhy v indexu. A právě evropským bankám a finančním institucím se v poslední době dařilo.

“Po patnácti letech, kdy výkonost těchto společností nebyla dobrá, se nyní dostávají do popředí. Hlavním důvodem je relativně nižší ocenění ve srovnání s jejich americkými protějšky,” dodává Lukáš Novotný.
Současné propady amerických akcií Novotný připisuje především rozporuplné politice Donalda Trumpa, která podle něho znepokojuje investory ohledně budoucího růstu ekonomiky a inflace v USA.
Ovšem když bude zmatek z obchodních válek sílit a k tomu porostou i geopolitická rizika, je těžké čekat obecný růst akciového trhu, myslí si analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Mohla by se podle něj snížit důvěra spotřebitelů a pak i výrobců. Změní se výdajové priority vlád a možná i porostou náklady na krátký státní dluh. „To vše snižuje či mělo by snižovat atraktivitu akcií obecně. V takovém prostředí nejdříve padají drahé akcie, a to jsou právě americké,“ podotkl.
„Americké akcie jsou poměrně drahé, za posledních několik let se tam nahrnul obrazně řečeno celý svět, alokace fondů a investorů do amerických cenných papírů je rekordně vysoká a sentiment byl extrémně optimistický. Za takových podmínek je již těžší někam růst, když vše pozitivní je již zahrnuto v ceně,“ upozornil analytik BHS Timur Barotov.
Na druhou stranu nálada v Evropě a Asii se nyní zlepšuje, investoři se vracejí, protože evropská i čínská politika je stimulační a napovídá, že pomůže rozjet slábnoucí ekonomiky. Začíná tak převládat očekávání, že by evropské a akcie rozvojového světa mohly překonat ty americké v letošním roce, dodává Timur Barotov.
Ještě lepší výkon předvádí ruské akcie
Pro zajímavost pak Petr Lajsek z Purple Trading uvádí, že až nečekaně žhavým zbožím jsou v poslední době ruské akcie: “Tamní index RTSI je dokonce od začátku roku tím nejlepším na celém světě. Index od začátku roku posílil o 27 procent. Výrazně tak překonává americké akciové indexy.”
Tento vývoj je o to pozoruhodnější vzhledem k tomu, že ruské akcie nyní mohou kvůli sankcím nakupovat prakticky jen ruští investoři. Ti však nyní berou burzu útokem, neboť sází na možný konec války. “Americký prezident Donald Trump se zatím ukazuje jako to nejlepší, co si mohli v Rusku přát,” doplňuje Lajsek. A ze sázek na konec války netěží jen akciové trhy ale i rubl. Ten od začátku roku posílil na páru s americkým dolarem o 22 procent.
zdroj: ČTK, Newsgate