Na pozadí zlepšené důvěry podniků a spotřebitelů, klesajících cen potravin a energií a znovuotevření čínské ekonomiky nejnovější prozatímní ekonomický výhled OECD předpokládá, že celosvětový růst dosáhne 2,6 % v roce 2023 a 2,9 % v roce 2024.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zlepšila výhled růstu hlavních světových ekonomik na letošní rok na 2,6 procenta, zatímco v listopadu počítala s růstem o 2,2 procenta. Zdůvodnila to poklesem cen potravin a energií a uvolňováním opatření proti šíření covidu-19 v Číně. Varovala ale před křehkostí hospodářského oživení kvůli vysokým úrokovým sazbám.
Loni globální ekonomika vzrostla o 3,2 procenta. V příštím roce by hospodářský růst měl díky odeznění dopadu vysokých cen energií na příjmy domácností zrychlit na 2,9 procenta, uvedla OECD. V listopadu odhadovala hospodářský růst na příští rok na 2,7 procenta.
OECD také předpovídá, že inflace ve skupině 20 hlavních ekonomik poklesne z loňských 8,1 na 5,9 procenta v letošním roce a dále se sníží na 4,5 procenta v roce 2024. Stále tak ale bude navzdory zvyšování úrokových sazeb ze strany mnoha centrálních bank výrazně nad jejich dlouhodobými inflačními cíli.
Plný dopad vyšších úrokových sazeb lze podle OECD jen těžko změřit. Organizace zároveň varovala, že zvýšené napětí mezi dlužníky by se mohlo pro některé banky změnit ve ztráty. Jako příklad uvedla OECD nedávný pád finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB) ve Spojených státech.
OECD předpokládá, že úrokové sazby centrálních bank dosáhnou vrcholu na 5,25 až 5,5 procenta ve Spojených státech a 4,25 procenta v eurozóně a v Británii. Pokles inflace by podle ní mohl v příštím roce umožnit mírné uvolňování měnové politiky centrálních bank.
OECD také díky poklesu cen energií zlepšila výhled růstu pro eurozónu. Letos pro dvacetičlenný blok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,8 procenta a v roce příštím o 1,5 procenta. Dosud předpovídala růst o 0,5 a 1,4 procenta.
Ekonomika Spojených států podle OECD letos vykáže růst o 1,5 procenta a příští rok o 0,9 procenta. Čínská ekonomika přidá letos podle odhadu 5,3 procenta a příští rok 4,9 procenta.
„Dnešní výhled je o něco optimističtější než naše předchozí prognózy, i když globální ekonomika zůstává křehká,“ uvedl generální tajemník OECD Mathias Cormann. „Některá klíčová rizika, jako jsou přetrvávající rozsáhlá narušení trhu s energiemi a potravinami, byla prozatím zmírněna, nicméně ruská agresivní válka proti Ukrajině, přetrvávající inflace ve službách, turbulence na finančních trzích a trvalý pokles vyhlídek základního růstu by mohly být zdrojem dalšího narušení. Cílenější fiskální podpora a strukturální reformy k oživení růstu produktivity budou klíčem k optimalizaci oživení a dlouhodobých vyhlídek růstu.“
OECD konstatuje, že zlepšení výhledu je v rané fázi a rizika zůstávají nakloněna směrem dolů. Nejistota ohledně průběhu války na Ukrajině a jejích širších důsledků je klíčovým problémem. Celkový dopad změn měnové politiky je obtížné odhadnout a mohl by i nadále odhalovat zranitelná místa finančního a bankovního sektoru a ztěžovat některým rozvíjejícím se tržním ekonomikám obsluhu jejich dluhů. Znovu by se také mohly objevit tlaky na globálních trzích s energiemi, což by vedlo k opětovným cenovým výkyvům a vyšším inflačním tlakům.