Průměrná sazba hypoték na začátku března klesla proti předchozímu měsíci o 0,07 procentního bodu na 5,05 procenta. Je tak na nejnižší úrovni od jara 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce.
„Pokles průměrné nabídkové sazby hypotečních úvěrů je samozřejmě důsledkem snižování sazeb jednotlivých bank. Právě zde se poměrně výrazně rozevírají nůžky v nabídce bank, jak mezi jednotlivými institucemi, tak i podle délky fixace,“ uvedl Tom Kadeřábek ze společnosti Swiss Life Select.
Nejnižší sazby jsou podle něj nabízeny u tříleté fixace, která se proto řadí mezi nejčastěji sjednávané varianty hypoték. Průměrná tržní tříletá fixace se podle Swiss Life Hypoindexu drží již čtvrtý měsíc pod hranicí pěti procent, zatímco pětiletá fixace klesla pod tuto úroveň poprvé letos v březnu. Stále však platí, že změny u jednotlivých fixací jsou velmi malé.
Hrozba celních válek a s ní spojená očekávání vyšší inflace vedou trh i Českou národní banku k opatrnosti při dalším snižování úrokových sazeb. „To vše má negativní dopad i na možné zlevňování hypotečních úvěrů. Jejich cena se totiž odvíjí od očekávaného vývoje úrokových sazeb v horizontu několika let. Pokud přetrvá nejistota ohledně inflace, nelze do budoucna očekávat dramatické snižování hypotečních sazeb,“ dodal Kadeřábek.
Také podmínky na finančním trhu nejsou podle něj nakloněny výraznějšímu snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, protože sazby, od nichž se hypoteční úroky odvíjejí, stagnují. Pokud by si banky ubraly něco málo ze svých marží, které jsou nyní mírně nad průměrem, mohly by hypotéky mírně zlevnit.
Pouze kosmetický pokles sazeb
„Pokud se nyní kosmeticky snižují sazby u koncového klienta, je to na úkor marže banky. Cena peněz je stále velmi rozkolísaná, k plošnému snížení není a nebude v nejbližší době důvod,“ uvedl analytik Bidli Daniel Horňák.
Podle realitního makléře Century 21 Petra Bulana se klienti smířili s vyšší úrokovou sazbou a pochopili, že s nákupem nemovitosti se již nevyplatí čekat. „Zároveň banky nemají moc prostor na snižování úrokových sazeb, protože nehledě na repo sazbu ČNB se na trhu cena peněz na období pěti let pohybuje v úrovni 3,5 procent, ke kterým banka teprve přidává svou marži. V kombinaci s vysokým zájem o hypotéky tak banky nemají důvod sazby snižovat rychleji,“ podotkl.
Měsíční splátka hypotečního úvěru 3,5 milionu korun, sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV), při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,05 procenta, byla k 5. březnu 20 555 korun. Ti, kteří si nyní berou hypotéku, ušetří každý měsíc 2800 korun ve srovnání se situací před dvěma lety.