Intelu ujíždí vlak a není jasné, kdy a hlavně jestli se mu opět podaří dostat do kondice. Nedokáže totiž držet krok s čipovými giganty, jako je Nvidia nebo AMD, které přicházejí s neustálými inovacemi a o jejichž čipy je citelně větší zájem. Ještě v lednu byly akcie amerického Intelu nad 50 dolary za kus, nyní se pohybují kolem 21 dolarů. Pozitivními zprávami z poslední doby jsou nové vládní zakázky a dohoda s Amazonem. Ovšem není jisté, jestli to bude stačit a Intel nebude muset opustit i index Dow Jones Industrial Average.
„Akcie Intel jsou zářným příkladem toho, že koupit a držet známé jméno se někdy nemusí vůbec vyplatit,“ říká analytik Purple Trading Petr Lajsek. Kdo totiž koupil tyto akcie na historickém maximu v roce 2000, tak má více než 70procentní ztrátu bez započítání dividend. Přičemž samotný benchmark, za který můžeme označit index Nasdaq, je nyní na čtyřnásobku hodnoty z roku 2000.
Intelu tak očividně ujel vlak, který bude velmi těžko dohánět. Akcie Intelu podle Petra Lajska v posledních letech zaostávají za trhem a konkurencí z několika klíčových důvodů. „Prvním z nich je zpoždění ve výrobě pokročilých čipů. Intel má problémy s přechodem na moderní 7nm a 10nm výrobní procesy, což mu ztěžuje konkurovat firmám, jako jsou TSMC a AMD, které již vyrábějí čipy s mnohem menšími a efektivnějšími technologiemi,“ dodává Petr Lajsek s tím, že čipy od Intelu jsou za konkurencí doslova zaostalé. Mají totiž nižší výkon při vyšší spotřebě energie.
Dalším významným faktorem je podle Petra Lajska rostoucí konkurence na trhu. AMD se v oblasti procesorů silně prosazuje díky úspěšné řadě Ryzen a serverovým procesorům EPYC, zatímco Nvidia dominuje v segmentu grafických karet a technologií pro umělou inteligenci. Intel tak ztrácí podíl na trhu a přichází postupně i o dříve klíčové zákazníky – například Apple místo čipů od Intel vyrábí vlastní čipy do počítačů Mac.
„Od začátku tohoto roku akcie Intelu klesly o téměř 60 procent a aktuálně se pohybují kolem 20 dolarů. Tak nízko přitom nebyly ani při propadu trhů v březnu 2020. Naposledy byly akcie tak levné v roce 2012. Intel tak může působit jako obrovsky podhodnocený titul. Nyní navíc můžeme být v inflexním bodě a Intel se může odrazit ode dna,“ doplňuje Petr Lajsek.
Americká vláda nechce nechat Intel padnout
„Tato společnost na tom nemůže být o mnoho hůře,“ myslí si i analytik XTB Tomáš Vranka. Teď přišly pozitivní zprávy, které vystřelily akcie Intelu mírně vzhůru. První z nich je čerstvá dohoda společnosti Intel s americkou vládou o rozšíření výroby špičkových čipů v hodnotě tří miliardy dolarů. Kromě toho Intel oznámil několikamiliardovou a několikaletou spolupráci se společností Amazon. Intel bude pro Amazon, který je největším světovým poskytovatelem cloudových služeb, vyrábět serverové čipy pro cloud AWS s umělou inteligencí.
Dřívější IT gigant by navíc mohl získat další financování od americké vlády, která se snaží konkurovat TSMC ve výrobě pokročilých čipů. „V USA by rádi viděli výrobu těchto čipů na domácí půdě, právě Intel by v tom měl být klíčový,“ dodává analytik Purple Trading. Právě vládní financování a podpora by mohly Intelu pomoci. V rámci přímého financování by podle březnových zpráv Intel mohl obdržet 8,5 miliardy dolarů a dalších 11 miliard dolarů jako půjčku. Další projekty s Intelem plánuje i americký armáda.
Intel podniká i další kroky v rozdělení svého podnikání na divize návrhu a výroby čipů, které zahájil již před časem. „Intel je v této oblasti poměrně unikátní, protože většina firem vyrábějících čipy dělá buď jedno, nebo druhé. Takové rozdělení může podpořit efektivnější provoz, ale teoreticky také může způsobit, že zákazníci, kteří by si rádi nechali od Intelu vyrábět své čipy, se budou obávat, že jim Intel ukradne jejich návrhy nebo se jimi bude inspirovat,“ doplňuje Tomáš Vranka z XTB.
Stopka pro továrny mimo USA
Kromě toho Intel také pozastavuje některé své investice, například v Polsku nebo Německu. V Magdeburku mělo v nové továrně vzniknout asi 3000 pracovních míst, Intel tu měl investovat kolem 30 miliard eur. Intel dá na dva roky k ledu i plány na výstavbu továrny ve Vratislavi, s plánovanou částkou 4,6 miliardy dolarů. Mělo jít o největší investici v Polsku za desítky let, s cílem vytvořit 2000 pracovních míst. Současně Intel letos odložil práce na novém výzkumném a vývojovém centru ve Francii. Zmrazil také projekt továrny v Itálii.
A kolem Intelu se kupí i další negativní zprávy. Podle posledních informací Intel prohrál souboj o dodávky čipů pro nový Playstation 6. Tuto miliardovou zakázku by mělo dostat AMD. Navíc dle analytiků a investorů hrozí kvůli turbulencím z posledních měsíců Intelu ztráta pozice v indexu Dow Jones Industrial Average. Na konci 90. let, v době rozmachu IT firem, se přitom Intel a Microsoft zařadily do akciového indexu Dow jako první dvě technologické společnosti. Nyní je Intel nejhorší subjekt v indexu.
Ani hospodářské výsledky za poslední kvartál nebyly nijak slavné. Tržby dosáhly na 12,8 miliardy dolarů, což bylo o jedno procento meziročně méně. Konkurence ovšem roste úplně jiným tempem – například tržby Nvidia vzrostly o 122 procent. Intel má navíc provozní ztrátu dvě miliardy dolarů – jen 740 milionů dolarů připadlo na náklady na restrukturalizaci.
„Není překvapivé, že Intel v rámci šetření nákladů propustí asi 15 procent zaměstnanců a oseká náklady. V příštím roce by tak mohl ušetřit na nákladech až 10 miliard dolarů. Pro růst společnosti však není tento přístup ideální, Intel navíc stále není nijak extra levný,“ myslí si Petr Lajsek.
Těžce předvídatelný budoucí vývoj
Na aktuální ocenění společnosti nemá podle Tomáše Vranky v tuto chvíli příliš smysl hledět, protože jednou z proměnných, která se každý rok výrazně mění, je ziskovost společnosti Intel. „Klasické oceňovací metriky zde podle mého názoru nemají smysl, protože je opravdu těžké předvídat, jak se Intel vyhrabe z problémů,“ upozorňuje analytik XTB.
Forward P/E poměr je stále nad 30, což je vysoko nad průměrem u S&P 500. Průměrná cílová cena na Wall Street je zatím atraktivních 33 dolarů. „Bez jasné vize toho, jak dopadne restrukturalizace společnosti, je však nákup poměrně rizikový. Nákup akcií Intel může stále připomínat chytání padajícího nože. Pro investory by se tak mělo jednat spíše o spekulativnější část portfolia,“ uzavírá Petr Lajsek z Purple Trading.