Padělané zboží na internetu je všudypřítomné. Trh s padělky je v současné době podle odborníků sofistikovanější, než kdykoliv dřív. Podvodníkům usnadňují prodej padělků rozvoj online nakupování, který započal v době pandemie, a nové technologie. Přinášíme sedm tipů, které vám při nákupu online pomohou falešné výrobky rozpoznat.
Falešné zboží je na internetu všude, od stránek známých e-shopů, přes sociální sítě, až do webové stránky vytvořené pouze pro napodobování skutečných značek.
„Problém s padělky je v poslední době opravdu velký. Padělatelé se dnes pokouší prodat falešné verze téměř všeho,“ uvedl Joe Simon, odborník na ochranu duševního vlastnictví.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, na kterou se často odvolávají přední organizace bojující proti padělání, uvedla, že padělané zboží tvoří 3,3 % světového obchodu, což je přibližně 509 miliard dolarů. Podle jiných odhadů se ročně prodá padělané zboží v hodnotě 1,7 až 4,5 bilionu dolarů.
Padělky se rozmohly v pandemii
Podle Simona trh s padělanými výrobky podpořil zejména rozmach online nakupování v době pandemie Covidu-19. V době, kdy na mnoha místech často nebylo možné nakupovat v kamenných obchodech a světová ekonomika byla hluboce zasažena, se padělatelům začalo dařit.
Některé značky se v období pandemie zároveň přestaly soustředit na kontrolu napodobenin a raději soustředily finance jinam, protože byly omezeny ekonomickým dopadem.
Prodejci padělků se zaměřují na dva typy zákazníků. Ti první kupují padělek vědomě, například padělanou značkovou kabelku. Ti druzí se domnívají, že kupují falešnou věc a jsou oklamáváni.
Obchodní skupiny bojují za to, aby tržiště jako Amazon, eBay nebo Walmart začala přísněji ověřovat prodejce. Podle nově přijatého zákona „The Inform Consumers Act“ už musí online tržiště ve Spojených státech zveřejňovat a ověřovat totožnost svých výrobců. Břemeno kontroly padělků ale stále leží z velké části na samotných značkách.
Spotřebitelé mohou pomoci tento problém řešit tím, že se naučí rozpoznávat padělky. Přinášíme sedm tipů uvedených odborníky, na co si dát při nakupování online pozor.
1. Když cena vypadá až moc dobře
Pokud cena vypadá až moc dobře na to, aby byla pravdivá, nejspíš se bude jednat o falešné zboží. Podle odborníků se jedná o první věc, kterou je třeba zkontrolovat.
„Pokud například na internetu najdete něco, co se tváří jako originál se 70% slevou, tak to obvykle bývá podvod,“ uvedl DK Lee, zakladatel a ředitel platformy MarqVision pro ochranu duševního vlastnictví a značek.
Raději si zkontrolujte cenu na autorizovaných prodejních webech. Tak zjistíte, zda je nabídka reálná.
2. Identifikujte prodejce a původ výrobku
Pokud nakupujete přes e-shop třetí strany, která přeprodává původní značky, je dobré se podívat, kdo zboží prodává a odkud pochází. Někdy může napovědět i název účtu prodávajícího.
„Pokud nakupujete na eBayi zboží od XYZ_321 namísto ověřeného obchodního účtu, nakupujete v podstatě na základě slepé víry,“ řekl Lee.
Podle odborníka na komunikaci, média a technologie ze společnosti Kearney Bena Smitha, je nejspolehlivější nakupovat přímo na eshopech konkrétních značek. Některé přeprodávající eshopy, jako například Amazon, mají ale takzvané „storefronty“ různých značek. Tyto sekce webu slouží ke zvýraznění konkrétní značky, která má registrovanou ochrannou známku a byla prověřena společností Amazon.
3. Prozkoumejte minulost prodávajícího
Pokud si nejste jistí, zkuste si vygooglit jméno prodejce a zjistit, zda má oficiální webové stránky a uvedené kontaktní údaje. Chybějící online přítomnost může být varovným signálem a může zhoršit vaše případné šance na vrácení zboží.
Pokud v nabídce nejsou žádné kontaktní údaje, zkuste si vygooglovat slova „scam“, „fake“ nebo „complaint“ spolu s názvem firmy a zjistěte, zda na ni nezanechali recenze jiní zákazníci, říká Simone. Pokud má prodávající uvedeno telefonní číslo, zkuste na něj zavolat. Pokud číslo nefunguje, můžete si být celkem jistí, že jde o padělek.
Pomoci vám může také podívat se na stáří profilu prodejce. Pokud byl spuštěn teprve nedávno, může to být tím, že podvodníci si často zakládají nové účty a provozují je krátkou dobu, než jsou zrušeny.
4. Pozor na falešné recenze
I recenze mohou pomoci odhalit padělky. Koupit tisíce falešných pětihvězdičkových hodnocení je dnes už poměrně snadné. O něco těžší už je falšování psaných recenzí.
„Dejte si pozor na pravopisné chyby, gramatiku a napodobující se formulace v recenzích. Pokud se během několika málo dní objeví celá řada pozitivních hodnocení, je možné, že nejsou pravá a podvodník se jenom snaží zviditelnit svůj profil,“ varuje Smith.
5. Podívejte se na kvalitu obrázku
Falešné obrázky lze odhalit těžko, protože pro prodejce je snadné použít oficiální fotografie, které pořídila značka. Pomoci může podvodníkům také umělá inteligence, která umožňuje vytvářet realistické falešné fotky.
Pokud máte podezření, zkuste prodejci napsat a požádat ho o další fotografie výrobku. Pokud fotografie neposkytne a neřekne proč, je to další červená vlajka.
6. Zkontrolujte obal
Po doručení výrobku pečlivě zkontrolujte jeho obal.
„Nevypadá obal otlučeně, staře nebo nedbale? Pokud vidíte některý z těchto varovných příznaků, výrobek může být padělaný. Všímejte si pravopisných chyb na etiketách a zkontrolujte, zda země, ze které byl výrobek odeslán, odpovídá zemi, kde se tyto výrobky obvykle vyrábějí,“ varuje Mezinárodní koalice proti padělání (IACC).
7. Nakupujte na stránkách, které mají jasné zásady vrácení zboží
Vždy si před nákupem zkontrolujte zásady vracení zboží na nákupních stránkách. Přívětivé zásady vracení zboží vám usnadní vrácení padělku, pokud máte podezření, že jste ho koupili.
Pokud se chcete opravdu vyhnout nákupu padělku, měli byste podle odborníků nakupovat buď na vlastních stránkách značky, nebo u autorizovaného prodejce, jako jsou například Best Buy, Macy’s nebo Footlocker.