Nezaměstnanost v Česku stoupla v únoru proti lednu o 0,1 procentního bodu na 4,4 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se podle dat Úřadu práce zvýšil o 5707 na 326 223 lidí. Proti lednu ale přibylo i nabídek volných míst. Loni v únoru činila nezaměstnanost v ČR čtyři procenta, práci si tehdy hledalo o 30 116 uchazečů méně než v současnosti. Podle analytiků stojí za růstem nezaměstnanosti hlavně sezonní vlivy i slabý výkon průmyslu, kde firmy snižují počty pracovníků.
V nabídce úřadů práce bylo na konci letošního února 88 062 míst. Ve srovnání s lednem to představovalo nárůst o 4739 volných pozic. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve středních Čechách.
„Na základě únorových statistik pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezonní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Únorový nárůst je podle generálního ředitele personální společnosti Randstad ČR Martina Jánského v souladu s každoročním trendem. “Hlavním důvodem je zvýšená opatrnost firem ve spojitosti s ekonomickou situací na trhu práce. Firmy se snaží najít úspory a balanc nákladů, neobsazují tedy ani pozice uvolněné po odchodu zaměstnanců,“ říká Jánský. Podle něj ke zdrženlivosti firem při náborech přispívá i ekonomická stagnace Německa, které je pro Česko klíčovým exportním trhem.
Propast mezi regiony
Na jedno volné pracovní místo v Česku připadá v průměru zhruba 3,7 uchazeče. Mezi jednotlivými regiony se ale situace značně liší. Zatímco na Karvinsku připadá na jednu nabídku v průměru 27,1 uchazeče a na Děčínsku 15,2, tak v okrese Mladá Boleslav je to jen 0,7 uchazeče.
Počet nezaměstnaných přitom překročil číslo 326 000, což je podle hlavního ekonoma UniCredit Banka Pavla Sobíška nové osmileté maximum. „Za jeho dosažením stojí jak obvyklé sezonní faktory, tak slabý výkon některých částí ekonomiky. Propouštění zřejmě pokračuje především z průmyslu, a to v důsledku momentální nízké poptávky i strukturálních změn,“ dodal Sobíšek.
Co se týče krajů, nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém kraji. Pohybuje se tam okolo 6,6 procenta. Následuje Moravskoslezský kraj s 6,1 procenta a Karlovarský kraj s 5,3 procenta. Na opačném konci žebříčku je Praha s nezaměstnaností 2,9 procenta a Středočeský kraj s 3,5 procenta.
Mostecko a Sokolovsko, dva únoroví „rekordmani“
Pokud se podíváme na okresy, nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Mostecku, a to 9,1 procenta. Loni zde totiž skončila těžba v hnědouhelném dole ČSA, o práci tehdy přišlo zhruba 600 lidí. Horníci dostali odstupné a někteří si s ohledem na věk novou práci už nehledali.
Vysoká nezaměstnanost ale trápí i Karvinsko a Bruntálsko, kde přesahuje osm procent. Naopak velmi nízká čísla, pod tři procenta nezaměstnaných, eviduje Úřad práce v Praze a okresech Praha-východ a Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov a Benešov.
Na Sokolovsku, kde už na konci loňského roku začalo propouštění ze Sokolovské uhelné, pak meziměsíčně stoupla nezaměstnanost vůbec nejvíc ze všech okresů České republiky, a to o půl procentního bodu na 6,8 procenta
V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných nejvýrazněji zvýšil v Karlovarském kraji, a to o 0,7 procentního bodu. Následují kraje Ústecký, Jihočeský, Moravskoslezský a Liberecký, kde nárůst proti loňskému únoru činil shodně 0,6 procentního bodu.
Situace se má obracet k lepšímu
Analytici nicméně předpokládají, že v únoru už nezaměstnanost dosáhla svého vrcholu. „V nejbližších měsících předpokládáme, že nezaměstnanostopět zamíří směrem dolů. A to vlivem náběhu sezonních prací a také nadále silné poptávky po pracovní síle v sektoru služeb,“ míní hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Podle něj bude ve srovnání s předchozími roky podíl nezaměstnaných vyšší. „Po loňských 3,8 procenta v letošním roce čekáme mírně vyšší míru nezaměstnanosti, která by v průměru měla dosáhnout čtyř procent. I to by mělo nadále stačit pro udržení pozice jedné z nejméně nezaměstnaných zemí Evropské unie a jedná se o relativně nízké číslo i v nedávné historii české ekonomiky,“ doplnil Hradil.
zdroj: ČTK, Newsgate