Akcie společnosti ČEZ dnes dopoledne posílily o více než tři procenta na 1075 Kč, což je nejvíce za poslední čtvrtrok. Zobchodovaný objem byl přitom až pětinásobný v porovnání s průměrem této části obchodního dne. Důvodem zájmu o akcie polostátního energetického gigantu je páteční překvapivý krok ministerstva financí, které navrhlo vyšší dividendu.
Ministerstvo financí jako hlavní akcionář ČEZu na poslední chvíli oznámilo svůj návrh dividendy 145 korun na akcii podniku, do té doby se přitom počítalo s návrhem samotného ČEZu 117 korun za akcii. Ještě v květnu ministerstvo financí ujišťovalo, že vyšší dividendu než 117 korun žádat nebude. Krátce před páteční 17. hodinou, tedy těsně před vypršením termínu pro podávání návrhů dividendy, na ČEZ dorazila informace o vyšším protinávrhu vlády. Valná hromada, která o výši dividendy rozhodne, se koná 26. června.
Překvapivý protinávrh ministerstva financí, pokud jej valná hromada schválí, by podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy znamenal, že se mezi akcionáře ČEZ rozdělí celých 100 procent upraveného čistého zisku podniku za rok 2022. Návrh znějící na 117 korun na akcii předpokládá rozdělení pouze 80 procent zisku. Podniku by tak při vyšší dividendě zbylo méně peněz z nerozděleného zisku, například na investice.
„Pokud by nakonec valná hromada souhlasila s návrhem státu a dividenda by skutečně činila 145 korun, půjde nominálně o bezmála třikrát vyšší dividendu, než je ta dosud historicky nejvyšší. Tu ČEZ akcionářům vyplácel v roce 2010 a činila 53 korun na akcii,“ podotkl Kovanda.
Stát coby zhruba 70procentní vlastník ČEZ by v případě dividendy 145 Kč získal přes 54 miliard korun, a to místo necelých 44 miliard v případě 117 Kč na akcii. Navíc stát může počítat s vyšším inkasem z patnáctiprocentní srážkové daně z dividend minoritních akcionářů. Ta by měla dohromady vynést zhruba 3,5 miliardy. Celkově si tak státní rozpočet případnou vyšší dividendou polepší o zhruba jedenáct miliard korun.
Ministerstvo financí se snaží z ČEZ vytáhnout více peněz na dividendě, neboť se mu bortí plán letošního inkasa daní z mimořádných zisků a z mimořádných odvodů výrobců elektřiny. Už v těchto dnech podle všeho ministerstvo financí vyčerpalo celý „povolený“ schodek, který mu legislativa umožňuje. Ten pro letošek činí 295 miliard korun. I s případnými jedenácti miliardami korun navíc z vyšší dividendy ČEZ tak ministerstvo financí bude s největší pravděpodobností nuceno novelizovat rozpočtový zákon a novou úroveň maximálního schodku stanovit nad hodnotu 300 miliard korun, nejspíše poblíž hodnoty 350 miliard.