Ceny vánočních stromků letos vzrostou zhruba o deset procent. Do zdražení se promítlo jejich přesunutí do vyšší sazby DPH a rostoucí náklady na práci, hnojiva nebo energie. Zatímco nejprodávanější jedle kavkazská loni stála 690 až 990 korun, letos to podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků bude 750 až 1050 korun.
Rostoucí výrobní a mzdové náklady a zároveň akutní nedostatek pracovních sil vede podle místopředsedy sdružení Františka Valdmana k významnému snižování produkčních ploch v Evropě. „Pěstování vánočních stromků se pro mnoho producentů stává nerentabilním. Bohužel to vede k výrazně nižší produkci a zvyšujícím se cenám,“ uvedl Valdman.
„V Česku naproti tomu produkce vánočních stromků pravidelně stoupá, úbytek produkčních ploch v zahraničí je proto pro české pěstitele, kteří jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, pozitivní zpráva,“ uvedl Valdman.
Zahraniční stromky tvoří asi polovinu prodejů
Velký dovoz nekvalitních stromků ze zahraničí podle něj vytvářel tlak na české pěstitele a bylo pro ně obtížné cenově konkurovat. Stromkům ze zahraničí ubírá na kvalitě zejména dlouhá a nevhodná přeprava. Letos budou stromky ze zahraničí stále tvořit zhruba polovinu prodejů.
Smrk pichlavý letos lidé podle sdružení pěstitelů pořídí za 450 až 600 korun, smrk ztepilý za 400 až 500 korun. Borovice bude stát od 450 do 600 korun. Jedná se o ceny z nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů. Maloobchodní ceny se mohou regionálně lišit.
Stromky se pěstují dva až čtyři roky ve školkách, následně se přesouvají na plantáže. Například nejoblíbenější jedle se ve výšce kolem 180 centimetrů prodávají i po 15 letech růstu ze semene. Prodej stromků začne tradičně začátkem prosince, těžit je pěstitelé začnou v listopadu.
V Česku se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků, z toho 90 procent tvoří jedle kavkazská a pět procent smrk pichlavý. Podíl smrku a borovice poklesl pod pět procent, v roce 2020 byl podíl deset procent.