Konsolidační balíček bude mít pravděpodobně zásah do každého rodinného rozpočtu. Vše je ale vytvářeno tak, aby byl dopad přijatelný. Jsem rád, že se to řeší teď, a ne s odkladem za více let, kdy by škrty byly drastičtější, uvedl Vratislav Jůza, zemský ředitel 4fin pro ČT24.
Podle Jůzy to nejvíce zasáhne nízkopříjmové osoby, například když se zruší sleva na nepracujícího manžela. V tu chvíli by měl podle něj zafungovat záchranný sociální systém, který by to kompenzoval.
Stavební spoření je z politického pohledu lepší omezit
Nedostupnost bydlení se podle Jůzy neodvíjí od toho, jestli je státní podpora na stavební spoření. Jsou tam jiné parametry jako ceny nemovitostí nebo neschopnost prokázat příjmy v parametrech ČNB tak, aby prošli v bance. To je daleko zásadnější jev, který způsobuje nedostupnost bydlení.
„Řada klientů dnes finance ze stavebního spoření využívá neúčelově, nesouvisí s bydlením. Dalo by se to usměrnit buď pro mladé nebo na energetické úspory, nebo to směřovat účelově. Klidně bych to zrušil, ale z politického pohledu je lepší to pouze omezit“ uvedl Jůza pro ČT24.
Zásadní věc pro domácnosti jsou podle Jůzy třeba odpočty hypoték. Tam kdyby byl zásah, tak by to bylo daleko dramatičtější. Jinak jsou to spíš řádově tisícové položky, které by pro domácnosti měly být akceptovatelné.
Podpora penzijního spoření by pro stát neměla být zásadně vyšší výdaj. Měla by tam být motivace, aby si lidi odkládali do dalších pilířů důchodového systému. To, jak je to nastavené dnes není dostačující a je potřeba vyslat jasný signál domácnostem, že stát se postará jenom o nějaké úrovně, ale stejně je lepší, když se lidé budou starat sami o sebe.
„Vláda říká, že aby byly důstojné důchody, dělají se opatření, ale myslím si, že by bylo fér od vlády seriózně říct, že i tak to nebude stačit a že zejména mladí lidé by se měli více starat více o své stáří v dalších pilířích. Message by měla být jasná, že stát vše nezachrání,“ míní Jůza.
Podle Jůzy je tento konsolidační balíček je jenom první vlaštovka.
„Nyní se bavíme o konsolidaci v rámci 70-100 miliard, ale víme, že schodek bude kolem 300 nebo více miliard. Je to jenom první krok a daleko větší zásahy přijdou ještě v budoucnosti,“ uzavřel Vratislav Jůza.