Ženy v Česku se stále více zapojují do světa investic, což potvrzují data předních investičních platforem. Online investiční platforma Portu hlásí, že ženy již tvoří 36,7 procenta jejich klientů, což je významný nárůst oproti minulým letům. Naopak u XTB, která se zaměřuje na aktivnější a rizikovější obchodování, je podíl žen pouze 8,4 procenta. Ačkoliv se to může zdát jako nízké číslo, i zde dochází k postupnému růstu.
Rozdíly mezi těmito čísly odrážejí nejen celkový trend v přístupu žen k investování, ale také různé investiční strategie. Portu se specializuje na dlouhodobé a diverzifikované investice, jako jsou ETF fondy nebo DIP (dlouhodobý investiční produkt). To je pro mnoho žen atraktivní volba, protože tento přístup nevyžaduje aktivní sledování trhů a nabízí stabilnější výnosy.
Naopak XTB oslovuje investory, kteří se věnují dynamickému obchodování s akciemi, deriváty nebo měnovými páry. Tento styl obchodování vyžaduje větší ochotu riskovat a rychle reagovat na tržní změny – což je oblast, kde jsou ženy obecně opatrnější.
„Ženy déle váhají, než začnou investovat, a když už investují, tak se soustředí na dlouhodobé strategie. To jim může pomoci v budování stabilního portfolia,“ říká Jiří Tyleček, analytik XTB.
Ženy jsou v investování opatrnější
I když muži stále dominují investičnímu světu, ženy se postupně přibližují. Průměrná česká investorka má na Portu zainvestováno přes 128 tisíc korun, což představuje 60,5 procenta částky vkládané muži. „Uvážíme-li, že Češky vydělávají zhruba o pětinu méně než muži a po pokrytí běžných výdajů jim zbývá výrazně méně volných peněz, jde o velmi slušný výsledek,“ vysvětluje Marek Pokorný, analytik Portu. Navíc ještě před dvěma lety bylo žen mezi klienty Portu 33,5 procenta.
Podle Anny Kortusové, analytičky Portu, je jednou z hlavních překážek pro ženy nejen nižší finanční sebevědomí, ale i nižší příjmy a častější kariérní přerušení kvůli péči o rodinu. To potvrzuje i Index investiční gramotnosti, podle kterého si v investování nevěří 82,7 procenta žen oproti hodnotě 63,2 procenta mužů. Přesto mají ženy potenciál stát se důležitými hráči na investičním poli.
Celosvětové studie podle Kortusové ukazují, že ženy investují jinak než muži. Jsou opatrnější, více diverzifikují své
portfolio a dávají přednost dlouhodobým investičním nástrojům s nižší volatilitou. Na rozdíl od mužů, kteří častěji
investují do akcií, ženy dávají přednost fondům. Častěji také vyhledávají investice zaměřené na udržitelnost. Tento
přístup jim v průměru přináší stabilnější výnosy a nižší riziko.
Cesta k větší finanční nezávislosti
Ačkoli v Česku je více investorek než například na Slovensku (32,94 procenta investorek v Portu), stále je před nimi dlouhá cesta. Třeba v Polsku je jejich zastoupení 47,3 procenta. Klíčem ke zlepšení je větší finanční vzdělávání a podpora investičního sebevědomí.
Přestože XTB má aktuálně méně investorek, než by se mohlo zdát optimální, jejich podíl roste a trend naznačuje, že ženy budou v budoucnu tvořit významnější část aktivních investorů. Mezitím platformy jako Portu ukazují, že ženy si nacházejí cestu k dlouhodobému investování a budování majetku. Pokud by ženy investovaly stejně jako muži, mohlo by to znamenat výrazné oživení kapitálových trhů i větší ekonomickou stabilitu pro jednotlivce i celou společnost.
A také Newsgate přeje všem ženám jen to nejlepší, nejen k MDŽ.