Využívání umělé inteligence v terapii je na vzestupu, aplikace založené na AI získávají na popularitě zejména u mladé generace. Přestože tyto nástroje nabízejí efektivní řešení drobných problémů, stále mají výrazná omezení, pokud jde o bezpečnost pacientů a kvalitu terapie. Chatboti zůstávají pozadu v poskytování komplexní psychoterapie, kde hraje klíčovou roli lidský faktor a osobní vztah mezi pacientem a terapeutem. Jaké jsou hlavní problémy při využívání AI pro terapeutické účely popisujeme v následujícím článku.
Zavádění umělé inteligence pro terapeutické účely je sice teprve v počátcích, ale i přesto už miliony lidí, zejména mladých, aplikace pro duševní zdraví aktivně využívají. Podle statistik je spousta pacientů otevřenějších k chatbotům než k lidským terapeutům.
Tento trend představuje sice určitý pokrok v péči o duševní zdraví, ale i přesto zatím existuje několik důvodů, proč terapeutické služby poháněné umělou inteligencí nejsou v tuto chvíli schopny poskytnout účinnou a spolehlivou terapii.
Působivá personalizace vs. bezpečnost
Každý pacient vyžaduje v psychoterapii individuální přístup, který souvisí mimo jiné s výběrem vhodné léčby. Většina aplikací pro duševní zdraví, které poskytují konverzační terapii, je postavena na univerzálních jazykových modelech.
Přizpůsobivost umělé inteligence je spojena s kompromisem – struktura interakce je zcela závislá na vstupech uživatele. To ji činí méně předvídatelnou a kontrolovatelnou pro správce aplikace. V současné době není možné plně porozumět vnitřním procesům, které vedou k určité reakci jazykového modelu. Proto je obtížné zaručit bezpečnost AI nástrojů pro duševní zdraví pacienta.
Pro zvýšení bezpečnosti a předvídatelnosti by se mohly AI nástroje držet více skriptovaných cest a jasných algoritmů. Potenciálně by takoví předem naskriptovaní chatboti mohli být vynikající v řešení omezeného a přesně definovaného okruhu problémů. Mohou uživatelům poskytnout návod, jak překonat krátkodobou úzkost, nespavost a další v dnešní společnosti hojně rozšířené problémy. Tento přístup však omezuje potenciál konverzační umělé inteligence v terapii, která řeší složitější psychické problémy, a dokonce může vést i celé terapeutické kurzy.
Síla jazykových modelů spočívá v jejich schopnosti přizpůsobit se jedinečné situaci každého uživatele. Tato flexibilita zároveň ale vnáší do výsledků nejistotu.
Tato nejistota je jedním z hlavních důvodů, proč se vývojáři v blízké době pravděpodobně nedočkají schválení vladní agentury FDA pro plně konverzační terapeutické nástroje s umělou inteligencí. Vyvážení přizpůsobivosti a bezpečnosti zůstává zásadní výzvou při vývoji AI pro péči o duševní zdraví.
Vztah terapeuta a pacienta
Jedním z důvodů popularity AI v oblasti duševního zdraví je její překvapivě dobrá schopnost empatie. Výzkumy ukazují, že chatboti překonávají lidi v emočním uvědomění. To znamená, že algoritmy dokáží lépe rozpoznat emoce a analyzovat duševní stavy pacientů než někteří lidští terapeuti. Vysoká úroveň empatie je klíčem k určení přesné diagnózy a poskytnutí správných rad ke zlepšení psychického stavu.
Pokud je tedy umělá inteligence empatičtější, proč zatím nedokáže poskytnout lepší terapii?
Podle mnoha odborníků je psychoterapie mnohem více než jen poskytování konkrétních technik. Jde především o mezilidský vztah mezi pacientem a terapeutem. Takový vztah se vyznačuje vřelostí a „opravdovostí“. Je prokázáno, že důvěra pacientů v terapeuta a společné porozumění problémům a cílům terapie jsou v terapii důležitější než empatie. Jednoduše řečeno, lidský faktor hraje v účinnosti terapie nejdůležitější roli.
Umělá inteligence nedokáže navázat hluboký mezilidský kontakt s pacientem tak, jako lidští terapeuti. I tato skutečnost tedy vyvolává obavy ohledně schopnosti AI poskytovat plnohodnotnou psychoterapii. Vědci však zvažují i možnost „zaměřit se na výcvik chatbotů k používání intervencí, které nevyžadují blízký vztah“. V takovém případě by mohli být chatboti díky svým jiným výhodám při některých problémech stejně efektivní jako lidé. Účinnost terapie a chápání psychoterapie jako takové je však pro vývojáře chatbotů další výzvou.
Omezené chápání psychologie
Aby byla AI přesná a účinná, měla by se řídit úspěšnými přístupy. Sami vědci se ale už od počátků psychologie nemohou shodnout na tom, který přístup je ten správný a úspěšný. Dalším problémem jsou neshody mezi odborníky, pokud jde o základní prvky přispívající k účinnosti terapie.
Psychoterapie je široký obor, který zahrnuje řadu přístupů a metodik. Existuje více než 500 přístupů a tento počet se za posledních šedesát let neustále zvyšuje. Některé z těchto tradic vycházejí z myšlenek, které jsou více či méně ve vzájemném souladu, takže je lze při léčbě používat společně. Nicméně některé přístupy jsou velmi odlišné a nabízejí úplně opačné postupy. Například v existenciální psychoterapii je utrpení vnímáno jako přirozená součást života a mělo by být přijato. Kognitivně-behaviorální terapie naopak vysvětluje utrpení jako něco, co je třeba překonat, aby bylo možné žít naplněný život. Každá z těchto terapií může být ale stejně produktivní.
V současné době existuje spousta aplikací pro duševní zdraví poháněných AI, které jsou založeny na jedné konkrétní psychologické teorii – CBT (kognitivně behaviorální terapie). Tyto aplikace uživatelům pomáhají efektivně řešit některé drobné problémy. Pro rozsáhlou a kompletní terapii jim však chybí kombinace několika metod, flexibilita a komplexnost, kterou disponují lidští terapeuti.
Je zásadní přistupovat k umělé inteligenci v oblasti psychoterapie kriticky. Musíme si uvědomovat její současná omezení a zároveň přijmout její potenciál k revoluci v psychoterapii. Dobré povědomí o problémech terapie poskytované AI navíc pomůže vývojářům pokusit se chatboty zefektivnit. Tím zajistíme, že integrace AI do služeb v oblasti duševního zdraví bude etická a v konečném důsledku prospěje těm, kteří ji potřebují.
Zdroje:
AI Can Provide Therapy But Can’t Replace Therapists So Far: Here’s Why (forbes.com)
Character.ai: Young people turning to AI therapist bots (bbc.com)
Lying To Your Therapist Is Being Superseded By Telling The Truth To Generative AI (forbes.com)
Towards a Person-Oriented Approach to Psychotherapy Research – PMC (nih.gov)
Frontiers | ChatGPT outperforms humans in emotional awareness evaluations (frontiersin.org)
Phenomenological considerations on empathy and emotions in psychotherapy – PMC (nih.gov)
(PDF) Evidence-Based Psychotherapy Relationship: The Third Task Force (researchgate.net)