Společnosti po celém světě v současné době čím dál více ruší možnost práce z domova a povolávají zaměstnance zpět do kanceláří. V souvislosti s druhým kolem rozsáhlého propouštění ve společnosti Meta Platforms její generální ředitel Mark Zuckerberg nyní vyzývá zaměstnance, aby „našli více příležitostí k osobní spolupráci se svými kolegy“. Meta se tak připojila ke společnostem, jako jsou například Amazon, Starbucks, Walt Disney a dalším, které chtějí své zaměstnance vidět zpět osobně v kanceláři.
Společnosti přikazují svým zaměstnancům vrátit se zpět osobně do práce v době, kdy obsazenost kanceláří v USA letos poprvé od začátku pandemie překonala 50 %. Práci na dálku odsoudil například i generální ředitel z JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon. Práce z domova podle něj nefunguje pro manažery a mladší zaměstnance.
Nařízení o návratu do kanceláří vydaly některé společnosti, jako například Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo Apple už v loňském roce. Společnost Bloomberg pak například požadovala, aby zaměstnanci chodili do kanceláře minimálně tři dny v týdnu.
Mezi hlavními důvody, které manažeři uvádějí při přesvědčování zaměstnanců k práci v kanceláři, jsou větší prostor pro kreativitu, spolupráci a budování firemní kultury. Objevují se ale spekulace, že společnosti chtějí pracovníky dostat zpět i z jiných důvodů, jako je například zachování daňových úlev pro firmy.
Tyto velké společnosti v letošním roce přikazují zaměstnancům osobní návrat do práce.
Amazon
Amazon oznámil zaměstnancům, že se od 1. května musí vrátit do kanceláří aspoň na tři dny v týdnu. Společnost tak učinila poté, co generální ředitel Andy Jassy v říjnu uvedl, že manažeři jednotlivých oddělení budou moci rozhodnout, jak často, pokud vůbec, budou jejich zaměstnanci chodit do práce.
„Lidi spojuje, když se setkávají tváří v tvář a mohou spolu diskutovat,“ uvedl Jassy.
Příkaz nyní přišel v návaznosti na hromadné propouštění přibližně 18 000 zaměstnanců a mnohé zaskočil.
General Motors
Společnost General Motors patří k největším výrobcům automobilů na světě. Pro návrat do práce stanovila datum 30. ledna. Po svých zaměstnancích stejně jako Amazon požaduje, aby se hlásili v kancelářích tři dny v týdnu.
Toto oznámení vyvolalo mezi mnohými zaměstnanci rozruch. Někteří to považovali za vyjádření nedůvěry, protože nemohou pracovat v době a na místech, které jim nejvíce vyhovují.
Meta Platforms
Generální ředitel Mark Zuckerberg oznámil, že po prvním rozsáhlém propouštění 11 000 zaměstnanců na podzim plánuje na jaře propustit dalších 10 000 zaměstnanců a zrušit 5 000 volných pracovních míst.
Ačkoliv Meta byla jednou z prvních technologických společností, která nabídla všem svým zaměstnancům možnost pracovat z domova, Zuckerberg nyní vybízí zaměstnance, aby „našli více příležitostí pracovat se svými kolegy osobně“.
News Corp.
Vydavatel deníku Wall Street Journal a dalších novin poslal zaměstnancům sdělení, ve kterém je nabádá, aby se vrátili do kanceláří. Sdělil to generální ředitel společnosti Robert Thomson, ale neuvedl přesně, na kolik dní se mají zaměstnanci dostavit.
„V pracovním prostředí existuje určitý prostor pro flexibilitu, ale tato flexibilita není bezbřehá. Docházka je naprosto nezbytná, protože spolupráce je pro všechny naše podniky prioritou,“ uvedl Thomson ve sdělení.
Snap
Generální ředitel Snapu Evan Spiegel v únoru zaměstnancům oznámil, že se mají v kanceláři hlásit čtyři dny v týdnu. Tento mandát přichází poté, co v srpnu minulého roku vývojář Snapchatu a dalších platforem propustil 20 % svých zaměstnanců.
„Věřím, že to, co každý z nás může obětovat z hlediska svého individuálního pohodlí, se projeví z hlediska našeho společného úspěchu. Pracovali jsme tímto způsobem dlouho a mnohé jsme tím ztratili. Myslím, že to můžeme získat zpět tím, že budeme trávit více času společně,“ uvedl Spiegel ve svém prohlášení zaměstnancům.
Starbucks
Generální ředitel Howard Schultz nařídil tento leden zaměstnancům návrat do kanceláří aspoň na tři dny v týdnu. Schultz uvedl, že zaměstnanci loni slíbili, že budou v kanceláři aspoň jeden až dva dny v týdnu, ale mnozí z nich tento slib nedodrželi.
Nyní je docházka povinná, protože podle Schultze je zásadní pro obchodní úspěch společnosti.
Walt Disney
Generální ředitel Bob Iger, který se do čela společnosti vrátil v listopadu, vydal od 1. března čtyřdenní pracovní řád, který je jedním z nejpřísnějších mimo Wall Street. Společnost nedávno oznámila, že zruší 7 000 pracovních míst.
Na svém prvním setkání se zaměstnanci po svém loňském návratu Iger řekl, že plánuje strávit v kanceláři spoustu hodin a že doufá, že nebude osamělý.
„V kreativním podniku, jako je ten náš, nic nenahradí schopnost se spojit a tvořit společně s kolegy. Tato možnost vzniká jedině fyzickou přítomností, stejně jako možnost profesně růst učením se od vedoucích pracovníků a mentorů,“ dodal Iger ve zprávě zaměstnancům.