Podle miliardáře a majitele sociální sítě X, dříve známé jako Twitter, může X brzy zavést paywall pro všechny uživatele. To znamená, že všichni budou muset zaplatit poplatek, pokud budou chtít sociální síť jakkoliv používat. Důvodem je boj proti “obrovským armádám botů”. Musk to uvedl během svého včerejšího živého vysílání na X. Zatím neuvedl další podrobnosti, ale slíbil, že bude pravděpodobně vybírat pouze malou částku.
Podle Elona Muska by mohla jeho platforma X zavést paywall pro všechny její uživatele. To znamená, že jakékoliv užívání Twitteru bude zpoplatněné.
“Jediným důvodem, proč přecházíme na malou měsíční platbu za používání systému X, je to, že je to jediný možný způsob, jak bojovat proti obrovským armádám botů,“ řekl Musk během pondělního živého vysílání na X.
Systém plateb a upřednostňování příspěvků prémiových uživatelů by mohly pomoci minimalizovat vliv botů. Musk se domnívá, že se jedná o nezbytný krok, pokud se má společnost X vypořádat s roboty na platformě.
“Chystáme se přijít s nižší cenou úrovní. Chceme, aby to byla opravdu jen malá částka. Je to na delší diskuzi, ale myslím, že je to jediná obrana proti armádám botů,” uvedl Musk.
Není to poprvé, co miliardář uvažuje o tom, že by zavedl placenou bránu pro všechny uživatele X. Podle zprávy technologického zpravodaje Platformer Musk o této myšlence diskutoval s jedním ze svých poradců, rizikovým kapitalistou Davidem Sacksem, už minulý rok.
Jak Musk proměnil Twitter?
Od října 2022, kdy Musk platformu koupil, na ní provedl řadu změn. Kromě přejmenování Twitteru na “X” byl v březnu změněn také princip ověřování uživatelů platformy. Modré fajfky, které ověřují autenticitu uživatelů, především pak známých osobností, si uživatelé nyní musí zaplatit pomocí funkce “Twitter Blue”.
Podle oficiálního ceníku je cena za Premium X 249 Kč měsíčně při nákupu přes mobilní aplikaci a 217 Kč při nákupu na webových stránkách. Roční předplatné je pak buď 2 550 Kč přes aplikaci nebo 2 262 Kč na webu. Placená služba umožňuje mimo jiné přístup k novým funkcím, například k úpravě tweetů do půl hodiny od vydání.
Tyto změny jsou součástí Muskovy snahy přivést platformu na cestu k ziskovosti. V červenci miliardář ve svém příspěvku na X uvedl, že společnost je v obtížné finanční situaci.
“Stále máme záporné cash flow. Je to kvůli 50% poklesu příjmu z reklamy a velkému zadlužení,” uvedl tehdy v příspěvku.