Poptávka firem a obcí po instalaci fotovoltaických zařízení se letos proti loňsku zvýšila trojnásobně. FIrma ČEZ ESCO letos již zahájila 80 projektů, což je dvakrát tolik, než za celý loňský rok. Důvodem je bezprecedentní nárůst cen za energie a snaha o zvýšení vlastní energetické soběstačnosti.
„Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti. Důležité je také spuštění dotačních titulů, které rozvoj trhu s fotovoltaikami a dalšími úspornými produkty moderní energetiky umožňují,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Podnikatelé nyní mohou o podporu na výstavbu fotovoltaiky žádat o dotace například z Národního plánu obnovy nebo Modernizačního fondu. Dobíhá také čerpání z OPPIK a OPŽP. Vzhledem k životnosti panelů si zákazníci zajistí část své spotřeby z vlastního energetického zdroje na zhruba 30 let.
Podobně roste zájem i o další úsporná řešení. Například u projektů energetických úspor formou EPC má už teď ČEZ ESCO zasmluvněné projekty v realizaci na úrovni trojnásobku tržeb loňského roku. Energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit. Zákazník nemusí ze svého investovat do úsporných technologií ani korunu. U úsporných projektů se zárukou jsou nejčastějšími zákazníky města, kraje a jejich příspěvkové organizace, které snižují spotřebu, výdaje nebo emise CO2. Jen loni realizované projekty dosáhly snížení nákladů na spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o čtvrt miliardy korun.
Zvedá se také počet zákazníků poptávajících úsporná řešení v osvětlení, loni to bylo meziročně o 45 procent. Poptávku táhnou zejména vlastníci nebo uživatelé velkých administrativních budov, průmyslových a logistických hal.