Společnost Qualcomm patří mezi nejvýznamnější hráče na poli čipových technologií. Zaměřuje se hlavně na vývoj procesorů pro mobilní telefony a 5G modemy. Nicméně v posledních kvartálech se ukazuje, že tento trh začíná být pro firmu příliš omezený. Důvodem je současná stagnace trhu s mobilními telefony. Také proto se jako dobré rozhodnutí ukázala orientace na automotive sektor. Více už v komentáři Jana Kubeše z Econetu.
Qualcomm dokázal překonat predikce Wall Street a zvýšil své zisky před zdaněním (EBT) o 19 procent, čímž zároveň podpořil růst zisku na akcii (EPS) o 21 procent. A to díky silnému volnému peněžnímu toku. Má tak prostor naplánovat strategické zpětné odkupy akcií v hodnotě 15 miliard dolarů. Příjemnou vzpruhou pro investory je také rozvoj v segmentu IoT. Ten zahrnuje široké spektrum produktů, jako jsou virtuální brýle a notebooky.
Nové procesory s architekturou ARM představují pro Qualcomm jednu z nejvýznamnějších strategických investic. Tyto čipy se již nyní nacházejí v noteboocích předních značek, jako jsou Lenovo, Asus, Microsoft či Dell, a firma v nich spatřuje velký potenciál – samotný generální ředitel Cristiano Amon dokonce předpokládá, že Qualcomm může ovládnout až 50 % trhu notebooků s Windows. Tento cíl se zdá reálný, zejména v kontextu ztrácející dominance Intelu a úspěchu ARM čipů v Mac zařízeních od Applu. Řada Snapdragon Elite má oproti tradičním čipům s architekturou x86 lepší správu tepla, vyšší efektivitu, a tedy delší výdrž baterie, což jí poskytuje konkurenční výhodu.
Zavedení „Apple Silicon“ čipů vedlo u Apple k nárůstu tržeb z prodeje Maců o 50 procent, avšak Qualcomm na tento úspěch nemůže plně spoléhat. Přestože momentálně nemá v oblasti ARM čipů pro notebooky konkurenci, AMD i NVIDIA plánují vstup na tento trh. Qualcomm má však nyní náskok a dlouhodobé spolupráce s klíčovými výrobci, díky kterým vypadá jako nejlepší hráč v tomto segmentu.
Sázka na automotive sektor
Kromě notebooků je další rychle rostoucí oblastí pro Qualcomm segment automobilového průmyslu, kde tržby meziročně vzrostly o 68 procent. Společnost se nadále prosazuje v designových soutěžích a dodává čipy pro přední automobilky, jako jsou BMW, Mercedes, Audi či Ford. Novým příslibem růstu jsou i čipy pro virtuální brýle, trh, který by mohl dosáhnout až 30 procent ročního růstu (CAGR) díky poptávce po cenově dostupnějších modelech, jako je například nový headset od Mety, využívající právě Qualcomm čipy.
V září proběhla skrze média informace, že má Qualcomm zájem o převzetí Intelu. Sice by mohlo jít o zajímavou příležitost, ovšem tento krok zatím není jistý a pro Qualcomm může představovat až příliš velké sousto.
Rizika – Čína i žaloba od ARMu
Nemalým rizikem pro Qualcomm pak může být Čína, ve které má firma přes 50 procent tržeb a poskytuje čipy pro tamnější největší výrobce, jako jsou Oppo nebo Xiaomi. Pokud by se Trump rozhodl zavést cla, která by v tomto směru mohla firmu poškodit, bylo by to pro ni zdrcující. Budoucí prezident však mluvil hlavně o dovozních clech, která by se na firmu neměla stahovat. Mohlo by ji naopak pomoct snížení daní na korporáty, které Trump plánuje.
Nepříjemností je pro Qualcomm také žaloba od ARMu, která může ohrozit jeho marže. ARM hrozí zrušením licence, což by výrazně ovlivnilo většinu produktů Qualcommu, ale takový krok by byl nepravděpodobný, protože ARM by tím přišel o značnou část příjmů – Qualcomm totiž ročně odvádí ARMu zhruba miliardu dolarů, což tvoří třetinu jeho příjmů. Očekává se spíše zvýšení poplatků za licenci, což by mohlo Qualcommu snížit marže a ovlivnit jeho celkovou ziskovost.
Autor: Jan Kubeš, Econet
Newsgate.cz podporuje novou generaci mladých ekonomů. Econet je spolek bývalých i současných úspěšných absolventů Ekonomické olympiády, kteří své znalosti sdílí (nejen) se svými vrstevníky.
Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu.