Účastníci EXPO 2025 postupně dokončují poslední přípravy na začátek světové výstavy. Ta tentokrát zaplní umělý ostrov Yumeshima v Ósackém zálivu, který podle organizátorů přiláká zhruba třicet milionů návštěvníků. Mezi nejočekávanější stavby patří i český národní pavilon.
Výstaviště má za sebou už i první návštěvy z řad veřejnosti. Minulý víkend se vůbec poprvé otevřelo lidem v rámci zkušebního provozu pro zhruba 90 tisíc osob. Předběžná čísla uvádí Japan News.
Konkrétně do českého pavilonu zavítal i předseda japonské vlády Shigeru Ishiba. Navštívil ho jako první mezinárodní pavilon na EXPO 2025. Stavba byla s ohledem na návštěvu premiéra otevřena pouze půlden v neděli. I přesto jí za tuto krátkou dobu prošlo na deset tisíc lidí a během pár hodin se prodalo 1200 piv.
„Premiér vyzdvihl architektonickou náročnost stavby a vyjádřil přesvědčení, že se český pavilon stane oblíbeným cílem návštěvníků z celého světa,“ komentuje návštěvu generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Výstavba českého pavilonu odstartovala loni v květnu. Pro jeho originální design a technické provedení si ho všímají i zahraniční média. Jedná se zároveň o první dřevostavbu svého druhu v Japonsku, která je zcela bez ocelové konstrukce. Kolaudací prošel na začátku dubna.
„Jsem přesvědčen, že pro Česko je to moment hrdosti. Dokázali jsme, že umíme navrhnout a realizovat nebývale náročný projekt, kterým opět ohromíme svět. Současně jsme dokázali, že jsme spolehliví partneři, že umíme stavět kvalitně, moderně, včas – a navíc v Japonsku, které je známé svou naprostou důsledností. Je to důkaz, že jako Češi máme co nabídnout i v mezinárodním měřítku,“ řekl Soška.
Otevřenou anonymní architektonickou soutěž na výstavbu pavilonu vyhlásila kancelář generálního komisaře v prosinci roku 2022 – a to poprvé po více než dvaceti letech. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects.
Slavnostní zahájení se chystá na neděli 13. dubna – následně bude areál světové výstavy přístupný návštěvníkům až do poloviny října. Česká republika se jako samostatný stát letos účastní pošesté – a to s koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. V Japonsku představí mimo jiné nejen české výrobky a kulturu, ale také inovace, nanotechnologie, perspektivní startupy a talenty z regionů.
Se svými očekáváními od letošního ročníku světové výstavy se pro Newsgate svěřil i japonský velvyslanec v Praze Kansuke Nagaoka. Rozhovor najdete níže.